You are currently viewing קידום אתרים ברחובות – הכנות חשובות לפני קידום אתר

קידום אתרים ברחובות – הכנות חשובות לפני קידום אתר

כידוע עבודת קידום אתר בגוגל דורשת תשומת לב ועבודה סיזיפית על גבי פרמטרים רבים ושונים המשפיעים על קידום האתר בגוגל. לפני שבונים בניין יש הרבה דברים שצריך לבצע: מחקר שוק, רכישת שטח, בדיקת כדאיות כלכלית, השגת משקיעים, הכנת תוכניות, קבלת היתרים, רכישת חומרי גלם ועוד. גם בתחום הקידום האורגני לפני שאנו מקדמים אתר יש הרבה פעולות מוקדמות שנצטרך לבצע כדי להכין את השטח לקראת עבודת הקידום ובכדי לבצע אותה בצורה הנכונה ביותר. בכתבה זו נסקור חלק נרחב מהעבודה הראשונית שנצטרך לבצע לפני תחילת קמפיין קידום אתרים seo.

ראשית – נאפיין את העסק

אפיון העסק הוא הדבר הראשון שצריך לבצע וטוב לבצע אותו כבר בפגישת העבודה הראשונה. הסיבה הראשית לכך היא קודם כל שנציג החברה המדבר עם הלקוח – יכיר היטב את הלקוח עצמו, את העסק שלו, את השירותים/המוצרים שלו שעליהם הוא מדבר עמו במהלך הפגישות יחד. לפני שאתם מתכננים איך לשווק ולקדם עסק מסוים – צריך להכיר אותו תחילה לא? יש חברות קידום המאפיינות את העסק באמצעות עמוד שאלון פשוט שהם הכינו מראש והם ממלאים אותו מול הלקוח במהלך הפגישה. יש חברות המשקיעות בלימוד מעמיק יותר של הלקוח והכנת חוברת מסודרת של בית העסק ויש חברות פחות מקצועיות שאף מדלגות על השלב הזה רק לאחר כמה מילים ששמעו מהלקוח מציג את העסק שלו. 

רק לאחר אפיון העסק יהיה ניתן להתקבל לשלבים הבאים. בין הדברים החשובים שאתם רוצים לכלול באפיון העסק: שם החברה, בעלים יחיד/שותפים, תיאור קצר של החברה, תיאור מעמיק של החברה, שירותים/מוצרים של החברה (או דוגמאות של מוצרים אם מדובר בכמות גדולה), חזון העסק, ציפיות כלכליות ומקצועית של בעל העסק בכמה השנים הבאות ועוד. עדיף להכין חוברת ניילון בקלסר חצי שקוף עם דפים מודפסים הכוללים את כל מידע האפיון של בית העסק שאספתם. לא רק עבור הרשמת הלקוח ועבודה מקצועית יותר אלא גם כדי שתוכלו לרענן את הזיכרון לפני כל החלטה מקצועית שקשורה בשיווק העסק או לפני פגישות עם בעל העסק.

אפיון קהל היעד ובניית פרסונה

בעולם השיווק יש הרבה מאוד פסיכולוגיה וכמובן בניית מערכת יחסים עם הגולשים שלכם. כדי לשווק ללקוחות שלכם את המוצרים ו/או השירותים שלכם בצורה הטובה ביותר עליכם לדעת מול מי אתם עומדים. מיהו הלקוח הפוטנציאלי שלכם? מה מצבו הכלכלי? בן כמה הוא? במה הוא מתעניין? כל פיסת מידע שתאספו על קהל היעד שלכם יכולה לעזור לכם לשווק את המוצרים שלכם בצורה טובה יותר. יש לכך היבטים רבים, לדוגמה: מודעת הפרסום שלכם תהיה מופנית באופן אישי לקהל היעד ויגדיל את אחוזי הלחיצה על המודעה, מה שיוביל יותר אנשים לאתר שלכם בפחות כסף ועשוי להגדיל את אחוזי ההמרה והרווחים של החברה. המסרים והתכנים באתר, בפרסומות שלכם ואפילו על המוצרים שלכם יהיו מיועדים עבור אותו קהל יעד ספציפי ובכך יתנו ללקוח תחושת שייכות, יחס אישי ואת המענה שהוא זקוק לו.

אפיון קהל היעד מתבצע על ידי בניית פרסונה אחת או יותר של לקוחות פוטנציאליים שעשויים לרכוש את המוצר או השירות שלכם. דברים שאתם רוצים לכלול בשאלון בניית הפרסונה שלכם:

  • שם
  • מגדר
  • גיל
  • תחביבים
  • אזור מגורים
  • מצב משפחתי? (רווק? נשוי? כמה ילדים?)
  • הכנסה ממוצעת משוערת.
  • מהן הבעיות שעשויות להיות לאותו אדם בחיים?
  • מהן הבעיות הקשורות לתחום העיסוק שלנו? (לדוגמה אם אתם גננים אז תוכלו לרשום כאן שהלקוח הפוטנציאלי שלנו הוא אדם שאין לו זמן, כוח או יכולת פיזית לבצע את עבודת הגינון שלו או אדם שמרוויח הרבה כסף ומעדיף לשלם לאחרים לבצע את העבודה עבורו ולמקד את הזמן ותשומת הלב שלו בדברים שחשובים לו יותר כמו עסקים ומשפחה.)

הכנת הסכם עבודה עם הלקוח

חברת קידום שלא עובדת עם הסכם מול הלקוח שלה היא לא חברת קידום רציני. באותה מידה לקוח שלא יחתום על הסכם מול חברת הקידום הוא לא לקוח שחברת הקידום רוצה לעבוד עמו. הסכם עבודה בין הצדדים במהלך עבודת קידום אמור לכלול סעיפים המגנים על שני הצדדים, קובעים זמן מינימלי לעבודה יחד (או לחילופין את העובדה שהלקוח רשאי לאותו בכל חודש שירצה ולהפסיק את השירות ללא קנס) וכמובן מה הלקוח מקבל, מה חברת הקידום מתחייבת לבצע וכו'. הסכם זה יכול להיות הסכם של כמה עמודים, יכול להיות חוזה שהוכן מראש על ידי עו"ד של החברה ועוד. על החברה לעבור בזהירות על החוזה מול הלקוחות ולתת לו הסבר מסודר למה שיבקש ולאחר ההבנות בין הצדדים והכנת הטיוטה הסופית תתבצע החתימה. יש שמעדיפים להכין את החוזה מראש או לפני שמתחילים לעבוד ויש שמעדיפים לבצע כמה מחקרים קודם על מתחרים, על מילות המפתח בתחום ועל היקף העבודה הנדרש ולאחר שיאשר את הצעת המחיר ההסכם ייחתם. מה שנוח לכם כל עוד יהיה הסכם מסודר.

ביצוע מחקר מתחרים ראשוני

לאחר שחתמתם על הסכם עבודה וערכתם פגישה או שתיים ראשוניות להיכרות, אפיון העסק ואפיון קהל היעד – כדאי יהיה להתחיל לעבוד. עדיין לא לבצע את עבודת הקידום על האתר אך ללא ספק זהו הזמן להכיר את המתחרים של הלקוח שלכם. חיפוש קצר בגוגל יאפשר לכם לראות את המקומות הראשונים לביטויי מפתח מרכזיים בתחום שלכם אולם סתם להכיר את השמות שלהם או איך נראים האתרים שלהם זה לא מספיק. כדאי יהיה לעשות שימוש בכלים מסוימים כמו: MOZ, SEMRUSH ואפילו PAGE SPEED של גוגל. כלים אלו ואחרים ייתנו לכם מידע טכני חשוב על האתרים של המתחרים שלכם כולל קישורים המגיעים אליהם, ביטויי מפתח שהם מדורגים בהם גבוה, מהירות הטעינה של האתר שלהם ועוד. לאחר שיש לכם מודיעין לגבי המתחרים שלכם תדעו מהי המטרה שתצטרכו לעקוף לאורך זמן כדי לעקוף את אותם מתחרים במקומות הראשונים.

ביצוע מחקר מילות מפתח

מחקר מילות מפתח הוא הבסיס לכל עבודת קידום. הוא מתבצע מן הסתם לפני תחילת העבודה על האתר או על בניית הקישורים בו ומחוצה לו. מחקר מילות מפתח מתבצע באמצעות כלי מילות המפתח של גוגל או כלים שונים (כמו Aherf למשל) לפי הנוחות שלכם. מטרת המחקר היא למצוא ביטויים שרלוונטיים לתחום שלכם, שקהל היעד שלכם עשוי לחפש, וכאלה שאתם רוצים לקדם כדי שאותו קהל ימצא אתכם בתוצאות הראשונות ויגיע אליכם בסופו של דבר. הניסיון של המקדם מאוד חשוב במחקר זה כיוון שלא רק נפח החיפושים החודשי הוא חשוב אלא שכדאי להתייחס גם לרמת התחרות, גם למתחרים עצמם וגם להיבטים נוספים: כמו למשל קידום לוקאלי, קידום מוצר/שירות ספציפיים ולא כלליים או אפילו קידום ביטויי שעשויים לחפש לקוחות פוטנציאליים ולא ביטויים שהגולשים רק מחפשים עליהם מידע בלבד. 

בניית אסטרטגיה לקידום אתר

כדי לטפל בעשרות פרמטרים שונים המשפיעים על מיקום האתר בגוגל צריך אסטרטגיה טובה. כמו כן האסטרטגיה ואופן הפעילות בלקוח עשויה להשתנות כמובן בהתאם לתקציב של הלקוח. אי אפשר לצפות שלקוח שמשלם 10 אלף שח בחודש עבור קידום אורגני יקודם באותה מידה כמו לקוח שמשלם 2,000 שקלים בחודש עבור שירות זה. המשאבים, הכמויות והכול יהיה שונה ולכן גם תוכנית העבודה תשתנה. בניית אסטרטגיה לקידום אתר צריכה לכלול צ'ק ליסט ראשוני שחברת הקידום תבצע בכל קבלת אתר חדש לעבודה. לאחר מכן היא תרצה להתחיל את עבודת הקידום השוטפת, תוך שהיא ממשיכה להקדיש זמן עבודה מסוים בכל חודש לאופטימיזציה של התוכן הקיים באתר ושיפור חוויית השימוש באתר. בכל חודש שהלקוח יעבוד עם חברת הקידום הוא ירוויח שיפורים, שדרוגים והתאמות נוספות, בנוסף לעבודת הקידום השוטפת, כך שלאחר תקופה האתר יתאים בצורה נהדרת לקידום וגם יספק חוויית משתמש בעלת ערך רב לגולשים. כדאי לקרוא מאמר נפרד באתר שלנו המעמיק יותר בנושא בניית אסטרטגיה לקידום אתר.

שתילת כלים וקודים רלוונטיים באתר לצרכי מעקב ואיסוף מידע

להשלמת הצ'ק ליסט הראשוני לקידום אתר ורגע לפני שמתחילים בעבודת הקידום על האתר עצמו כדאי יהיה לשתול קודים של כלים שונים לצורך איסוף מידע כבר מהיום היום. אנו מדברים על כלי אנליטיקס כמו אלה של גוגל אנליטיקס וגוגל סירץ' קונסול, כלים לבדיקת קישורים באתר ושגיאות קוד, כלים לבדיקת מיקומים של ביטויי מפתח, כלי ALL IN ONE ועוד כלים נוספים אחרים שיכולים לשמש אתכם בעבודת הקידום על האתר. 

הפוסט בשיתוף דניאל מסטר מחברת מסה מדיה המתמחה בקידום אתרים אורגני בגוגל. ניתן ליצור קשר עם החברה בטלפון 072-338-4444 או לבקר באתר בכתובת https://www.masamedia.co.il