הכל על העיר רחובות

רחובות היא עיר במרכז ישראל. זוהי מושבה שהוקמה על "מישור החוף הדרומי" על ידי מהגרים דרום ציוניים ב- 5 במרץ 1890, והיא קשורה לחברת "מנוחה ונחלה". רחובות הוכרזה כעיר בשנת 1950. העיר חברה בפורום ה -15. העיר רחובות מפורסמת בזכות מכון ויצמן למדע והמכללה החקלאית של האוניברסיטה העברית באזורה. בעבר היא הייתה ידועה כעיר עם פרדסים רבים – ומכאן הלוגו הכתום – אך בעשור השני של המאה ה -21 כמעט ולא היה גידול הדרים פעיל בשטחה, והמטעים החליפו מבנים חדשים. שכנות רחובות הן: נס ציונה בצפון, רמלה בצפון מזרח וכפרי בילו במזרח ובדרום מזרח. הוועדה האזורית הגאלית (מועצה אזורית גזר, קריית עקרון בדרום, ומועצה אזורית ברנר בדרום מערב. ממערב נמצאת מועצות מחוז גן רווה ויבנה, ומצפון מערב, רחובות גובלת בכפרים אהרון וטירת שלום ושייכת לעיר נס ציונה
אוכלוסיה
נכון לשנת 2014, העיר דורגה במקום ה -13 בדירוג הלאומי של הערים לפי גודל העיר. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (CBS) בסוף שנת 2019, התגוררו ברחובות 143,904 תושבים (מקום 13 בקרב הרשויות המקומיות בישראל), והאוכלוסייה צומחת בשיעור של 1.6% בשנה. . שבעה מתוך עשרה מאשכול המדדים החברתי-כלכלי ב -2015. משנת 2017 עד 2018, שיעור התלמידים בכיתה יב עם תעודה היה 74.7%. בסוף שנת 2016, השכר החודשי הממוצע של עובדים היה 10,187 שקל (ממוצע ארצי: 9,388 שקל). רחובות מאופיינת באוכלוסייה הצעירה שלה – יותר ממחצית מתושביה מתחת לגיל 40.
חינוך, השכלה ומדע
ברחוב מתגוררים שני מוסדות השכלה גבוהה ומחקר גדולים: מכון ויצמן למדע הוקם בשנת 1949 (יורשו של מכון זיו, הוקם בשנת 1934), ובעל מוניטין גבוה כאוניברסיטת מחקר באקדמיה העולמית. כמו כן, בתחומו נמצאת "מכללת פיינברג" (מכללת פיינברג), שהיא מוסד אוניברסיטאי (דוקטורט) ללימודי תואר שני ושני. המכללה החקלאית של האוניברסיטה העברית הוקמה בשנת 1932 כתחנת מחקר ניסיונית. בשנת 2005 עבר מרכז המחקר לפיתוח וייז למכללה החקלאית. המרכז הוא ארגון ללא כוונת רווח העוסק במחקר, ייעוץ, הכוונה ותכנון פרויקטים של פיתוח אזורי כלכלי וחברתי בישראל ובחו"ל. בשנות התשעים ניסו אנשים להקים מכללה קטנה למדעי הרוח בעברית. האוניברסיטה. ישנן מספר מכללות להשכלה גבוהה בעיר: המרכז האקדמי פרז – אוניברסיטה פרטית שהוקמה בשנת 2006 מכללת רחובות – האוניברסיטה הפתוחה באוניברסיטה הפתוחה מכללת אורט רחובות – צוות טכני, הנדסאים ומחקר עתודה טכנית בית הספר לסיעוד בקפלן – פועל בבית החולים קפלן מכללת אורות ישראל – מכללה דתית להכשרת מורים.
בעיר ישנם כמה חטיבות ביניים, הגדולות שבהן הן בית הספר עמוס דה שליט (הממוקם במזרח העיר, ברחוב מנוחה ונחלה), בית הספר אהרון קציר (ממוקם במערב העיר, ברחוב דב קליין) ופארק החינוך למדע (ממוקם בדרום העיר, דרך ירושלים), פארק החינוך רון ארד (במערב העיר, רחוב הולנדי), בתי ספר תיכוניים אחרים ברשת אורט של מקס שרן (בדרום העיר) עיר (ממוקמת ברחוב טשרניחובסקי), בית ספר עמל, בית ספר בית-ויצו ובית הספר הטכני נעמת.
מרכזי בילוי, תרבות ופנאי
  • היכל התרבות – מרכז תרבות גדול; בית הקהילה הראשון ברחובות (בית העם) שופץ בין השנים 2013-2014 וכיום נמצא בו אולם קונצרטים, מרכז כיתות ובמת הנוער העירונית (הגדולה בישראל) חינוך לילדים ונוער מרכז הכשרה) באמנויות הבמה: דרמה, שירה, ריקודים וכו '). ממוקם בפינת רחובות יעקב, רחובות מנוחה ונחלה בחלק המזרחי של העיר.
  • בית יד לבנים – מרכז להנצחת קורבנות חיילים ישראלים שהתגוררו והתגוררו בעיר. בבית יד לבנים יש גם גלריות אמנות ותערוכות בתחומים שונים. אחוזת דונדיקוב – ביתו של אחד המתיישבים והמייסדים המוקדמים של המושבה, הממוקם ברחוב יעקב פינת רחוב דונדיקוב, מרכז רחובות והגבעות הבנויות. הוא שופץ בראשית המאה ה -21 והפך למוזיאון בראשית ימי המושבה רחובות, שם מתקיימות תערוכות אמנות שונות ולעיתים אירועי תרבות.
  • "מרכז חוויות שוויצרי" – המרכז הקהילתי ברחוב סירני, הממוקם במזרח העיר, בו מתקיימים מדי פעם קונצרטים, חלקם בחינם.
  • ספריית העיר – ממוקמת במרכז העיר, ברחוב גאודין, בצמוד לגן המגן ובית יד לבנים. הספרייה מספקת שירותים לכלל התושבים. ישנם גם סניפי ספריות בקרבת העיר.
  • מרכז ויסגל – בריכת שחייה עירונית, ממוקמת ברחוב דובנוב בדרום מערב העיר, סמוך למושב גיבתון. רדיו קול השפלה – תחנת רדיו חינוכית המשדרת בתדר של 103.6 FM. הוא ממוקם בתיכון דה שליט ומנוהל על ידי תלמידים ומשדרים מהקהילה העירונית.
  • הקונסרבטוריון העירוני למוזיקה – מוסד לחקר מוזיקה המופעל על ידי קריית התרבות. בקונסרבטוריון יש הרבה תזמורות ולהקות והוא ממוקם בפארק החינוך. הקונסרבטוריון הוקם בשנות השבעים על ידי יעקב אלמוג ויצחק בן ישראל.
  • קולנוע – מאז שנות העשרים הוצגו סרטים בבית העם. בשנות השלושים של המאה העשרים התווספו הקרנות סרטים בבית הפועלים, וההקרנות בוצעו כולם על ידי חברת הקולנוע שהופעלה על ידי ועד העובדים שהוקם בבית הפועלים. בבעלות משותפת של שותפי בית הפועלים ובית. דיירי העם. בתחילת 1952 נפתח בית הקרנה נוסף בבית חאם, ומספר בתי הקולנוע בעיר עלה לשלושה. בסוף שנת 1953 החלה חברת הסרטים לפתוח קולנוע קיץ ברחוב ש. בן ציון. קולנוע זה נקרא "קיץ של קיץ" והוא פתוח בקיץ. בשנות השישים נבנה גג לקולנוע והוא פתוח כל השנה. בשנות התשעים, האודיטוריום היחיד של קולנוע חן חולק לארבעה אולמות קטנים. קולנוע זה טוב בהפקת כל מיני סרטים איכותיים ומהווה אטרקציה תרבותית לתושבי רחובות והסביבה. במאי 2019 נערכה שם ההקרנה האחרונה ונסגרה. מסוף שנות השישים ועד שנות התשעים, "קולנוע הדא" היה פתוח גם הוא ברחוב. קניון רחובות נפתח בשנת 2000, ומתחם בתי הקולנוע רב חן פעל עד 2014. בתחילת 2017, המתחם נפתח מחדש עם שישה בתי קולנוע של גלובוס מקס ושמו שונה ל"קולנוע חם "בשנת 2019.

מפעלים ומוסדות ברחובות

בעיר רחובת נמצא המרכז הרפואי קפלן, המשרת גם אזורים שכנים כמו אשדוד, גדרה, יבנה ונס ציונה. בעיר יש תחנת משטרה, כיבוי אש, מד"א מקומי, בית משפט מקומי, משרד הפנים, משרד רישוי, מס הכנסה וביטוח לאומי ומחלקות ממשלתיות אחרות, כמו גם בכירים ראשיים ומועצות דתיות מקומיות. בעיר זו ישנם כמה מפעלים, והמפורסמים שבהם הם מפעל החלב Tenoy ומפעל מיצי ומשקאות יפורה-תבורי [20]. בעיר קיים "פארק התעשייה רייכמן" הממוקם במערב העיר, הגובל בקהילת קריית משה, בו פועלות חברות תעשייה שונות ומפעל הגלידות של פלדמן.

פארק המדע ברחובות

בעשר השנים האחרונות בצפון העיר פותח פארק תעשייה עתיר ידע, "פארק יצחק רבין" (פארק המדע פארק-רחובות מדע). במתחם חברות ההיי-טק של פארק המדע, אתה יכול למצוא היי-טק כמה חברות מובילות בענף. בנוסף ישנם מרכזי פיתוח של חברות זרות כמו HP, Applied Materials, ג'נרל אלקטריק וחברות ישראליות כמו אלביט מערכות ואימפרבה, ויש כאן גם מתחם מלונות הבוטיק לאונרדו.

בשנים האחרונות, מלבד היותו מתחם עבור חברות היי-טק, המתחם הפך גם לאזור בילוי מועדף על אנשים רבים מחוץ לרחוב. ברבים מבנייני המשרדים במתחם יש כיום מסעדות, ברים, בתי קפה ואזורי מסחר אחרים בקומת הקרקע. באופן זה האזור מזכיר את פארק ההיי-טק של הרצליה פיתוח. הפארק צמוד לגדר הצפונית של מכון ויצמן למדע ותחנת הרכבת רחובות ("תחנת אהוד הדר").

"פארק הורוביץ" הוא פארק תעשייתי הייטקי נוסף הממוקם ברחוב ליד מפעל החלב טנואר ותחנת הכיבוי בעיר. המאפיין העיקרי של פארק זה הוא חברות סטארט-אפ בתחומי הביולוגיה והננוטכנולוגיה.