הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
רחובות במלחמה העצמאות- מוזמנים לערב השקה לספרו של יהודה בן בסט , שיתקיים ב - 8.5.2018 !
הספר עוסק בהרחבה בהיערכות האזרחית והצבאית בתקופת המלחמה. מתוארים בו המאבק בבריטים, פעולות "ההגנה" וארגוני הפורשים, האצ"ל והלח"י, כיבוש כפרי הסביבה, וההשפעה שהייתה לכל אלה על המושבה, על הצעירים שהתגייסו ולחמו בעיקר במסגרת חטיבת גבעתי, וביחידות הפלמ"ח, ועל המבוגרים שנקראו לשמירות ולעבודות ביצורים במושבה, ביישובי הסביבה ובקו החזית
בערב ייערכו בו 2 הרצאות:
* הרצאתו של יהודה בן בסט, חוקר וכותב הספר - "ממושבת הדרים שקטה, לדרוכה ולוחמת"
* יואב רגב, מ"מארס השחור" אל יישומה ומימושה של "תוכנית ד' " – המעבר ממלחמה בלתי-סדירה אל הלחימה הסדירה, ונטילת היוזמה בידי הצד העברי במלחמת העצמאות
הערב יתקיים ביום שלישי, 8.5.2018, בשעה 19:30, בספרייה המרכזית (רח' גולדין 6),
רקע - ניהול וארגון
ועד המושבה ברחובות, שנבחר לראשונה בסוף שנת 1890, ניהל וארגן את כל תחומי החיים הציבוריים, ולעתים אף האישיים במושבה. הוועד היה: "המוסד ההנהלתי העברי הראשון הראוי לשם זה. זה היה ועד שניהל את כל ענייני המושבה כלפי פנים וכלפי חוץ, על דעת עצמו ועל אחריות עצמו, בלי שום אפוטרופוסות של אחרים" (מתוך: "משפחת האדמה", משה סמילנסקי).
 עצמאותה של רחובות באה לידי ביטוי גם בפעילותו של ועד המושבה. הוועד זכה למידה רבה של עצמאות, קיומו לא הוטל בספק, ולא היו ניסיונות לטרפד ולהצר את פעילותו, כפי שקרה למושבות שהיו תחת חסות הברון.

לצד ועד המושבה פעלו האסיפה הכללית, שבחרה את חברי הוועד וקבעה את סדרי עבודתו, ועדות המשנה, שהתמקדו בנושאים מוגדרים וועדת התשעה, שקבעה את תקנות המושבה.

כשלושים שנה לאחר הקמתה (ב- 1923) הפכה רחובות ל"מועצה מקומית". במקום ועד אחד, שניהל את חיי המושבה, התהוו שלוש רשויות שקבעו את סדר היום הציבורי: הוועד החקלאי (שטיפל בענייני האיכרים), מועצת פועלי רחובות (שדאגה לצורכי הפועלים) והמועצה המקומית, בה היו חברים איכרים, פועלים ותושבים אחרים. בין הקבוצות השונות שררו לעתים מתחים, ויחסי הידידות ביניהן לא חזרו זמן רב לקדמותם.

רחובות המשיכה לגדול, להתרחב ולהתפתח, ובשנת 1950 הפכה לעיר ואם בישראל.

 

מקורות

        רחובות, משה סמילנסקי

        90 שנה לרחובות, ישראלה קומפטון

        זכרונותי, לוין אפשטיין

        עיתוני התקופה: המליץ, הפועל הצעיר, הארץ, דבר