הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
רחובות במלחמה העצמאות- מוזמנים לערב השקה לספרו של יהודה בן בסט , שיתקיים ב - 8.5.2018 !
הספר עוסק בהרחבה בהיערכות האזרחית והצבאית בתקופת המלחמה. מתוארים בו המאבק בבריטים, פעולות "ההגנה" וארגוני הפורשים, האצ"ל והלח"י, כיבוש כפרי הסביבה, וההשפעה שהייתה לכל אלה על המושבה, על הצעירים שהתגייסו ולחמו בעיקר במסגרת חטיבת גבעתי, וביחידות הפלמ"ח, ועל המבוגרים שנקראו לשמירות ולעבודות ביצורים במושבה, ביישובי הסביבה ובקו החזית
בערב ייערכו בו 2 הרצאות:
* הרצאתו של יהודה בן בסט, חוקר וכותב הספר - "ממושבת הדרים שקטה, לדרוכה ולוחמת"
* יואב רגב, מ"מארס השחור" אל יישומה ומימושה של "תוכנית ד' " – המעבר ממלחמה בלתי-סדירה אל הלחימה הסדירה, ונטילת היוזמה בידי הצד העברי במלחמת העצמאות
הערב יתקיים ביום שלישי, 8.5.2018, בשעה 19:30, בספרייה המרכזית (רח' גולדין 6),
בניית הבתים הראשונים

בט"ו באב (1890), חג הכרמים והאוהבים, הניחו המתיישבים הראשונים את אבן הפינה לבית הראשון ברחובות – ביתו של לייב יוסיסוב (שלימים שינה את שמו ליוספזון). אחד מסיפורי הפולקלור, עוסק בקביעת מיקומם של שני הבתים הראשונים במושבה, ביתם של יוספזון וקנטרוביץ'. הסיפור מספר שלאחר חתימת החוזה לרכישת אדמות דוראן, ביקשה אולגה חנקין מקנטרוביץ' ויוספזון, ללון לילה על אדמתם כדי לקבוע חזקה עליה. הם עלו על שתי הגבעות במרכז אדמת דוראן – קנטרוביץ' עלה על הגבעה שממערב לדרך ויוספזון על הגבעה שממזרח – וצעדו זה לקראת זה. במקום בו שמעו זה את קריאתו של זה, עצרו וקבעו את מקום מגוריהם.

כעבור כשלושה חודשים, כשהגיע לוין אפשטיין למושבה, נערכה האסיפה הראשונה בבית יוסיסוב, "הבית היחיד שכבר היה מוכן לדירה במושבה" (מתוך : זכרונותי/לוין-אפשטיין).

אחרי ביתו של יוסיסוב נבנו בתיהם של ניסן קנטרוביץ', א' דונדיקוב וחיים רטשקר. "מנוחה ונחלה" תרמה את חלקה לבנייה והקימה בית בן שני קומות ומרתף, אורווה וצריף גדול שנקרא "שלאש" . הבתים הראשונים נבנו ברחוב הראשון של המושבה, שנקרא רחוב יעקב, על שם יעקב ברוידא, יו"ר "מנוחה ונחלה".

"היחידים" התחילו להתיישב איש איש על נחלתו, מהם בנו להם בתים, מהם רק רפתות, ומהם גרו בבתי אחרים ובמושבות הסמוכות. ברחוב יעקב נוספו בתיהם של יעקב קרלינסקי, בתיה מקוב ושמואל גורודיסקי. ברחוב השני, שלימים יקרא רחוב בנימין, ע"ש בנימין רוטשילד, נבנו בתיהם של הרשנזון, רוזנבלום, קנטור ונחומזון. בשם "מנוחה ונחלה" התיישב במושבה רק לוין-אפשטיין.
 
בתי המושבה, מראה כללי - 1897 
בתי המושבה, מראה כללי - 1897
 
בתי המייסדים נבנו בחזית מגרש צר וארוך, זה ליד זה, כשמאחוריהם ניטעו עצי נוי ופרי ונבנו בתי המשק. בתי המגורים מאבני כורכר מחוזקים בדבש וגדר אבן הקיפה את חצרות הבתים. שבע עשרה משפחות ישבו ברחובות בשנה הראשונה להקמתה. כעבור שנה היו כבר במושבה שבעים ושבעה איכרים ומאתיים פועלים.

 

נושאי משנה