הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
שכונת מילר
שכונת מילר נמצאת מדרום לפקולטה לחקלאות. בשנת 1906 קנתה המושבה רחובות באמצעות חברת "גאולה", שמאיר דיזנגוף שימש כמזכיר שלה, 2,870 דונם מאדמת רמלה, ובהם נכלל החלק המזרחי של "הר החול" (עליו חיכו רוכבי הסוסים לבואו של הרצל). האדמה חולקה לחלקות בנות 40 דונם עליהם ניטעו כרמי שקדים.
הבתים בשכונה היו חד קומתיים, מוקפים בחצר ובה גינה מטופחת.
אדמת "דוראן"

רחובות הוקמה על אדמת "דוראן", שטח שומם שהשתרע בין נס-ציונה לעקרון. על אחת הגבעות במרכזו של השטח נותרו שרידי יישוב עתיק, שכונו בפי הערבים "חירבת דוראן". על גבעה זו נבנה הבית השלישי במושבה, ביתו של דונדיקוב, בו נמצא היום המוזיאון של רחובות. למרגלות חירבת דוראן עבר "ואדי דוראן", שהפך בימות הגשמים לנחל גועש. בדרום אדמת דוראן התרוממה גבעה שנראתה למרחוק ושמה בפי הערבים "ראס דוראן".

בימים בהם היתה יבנה מרכז האומה, נבנו כפרים בסביבותיה, שיושביהם היו מגיעים ליבנה. גם לאחר דיכוי מרד בר-כוכבא נשארו יהודים בכפרי הסביבה, עד למאות החמישית והשישית לפחות. בסביבותיה של רחובות התגלו ממצאים עתיקים, המעידים על יישובים שהתקיימו בתקופת המשנה והתלמוד ואף לפני כן. היישוב היהודי שמזוהה עם רחובות הוא "דורון" – יישוב יהודי מתקופת המשנה והתלמוד. עדויות ליישובים נוספים נמצאו במקום משכנם העכשווי של מכון ויצמן, כפר גבירול, קרית משה ועוד.

 

נושאי משנה