הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
רחובות במלחמה העצמאות- מוזמנים לערב השקה לספרו של יהודה בן בסט , שיתקיים ב - 8.5.2018 !
הספר עוסק בהרחבה בהיערכות האזרחית והצבאית בתקופת המלחמה. מתוארים בו המאבק בבריטים, פעולות "ההגנה" וארגוני הפורשים, האצ"ל והלח"י, כיבוש כפרי הסביבה, וההשפעה שהייתה לכל אלה על המושבה, על הצעירים שהתגייסו ולחמו בעיקר במסגרת חטיבת גבעתי, וביחידות הפלמ"ח, ועל המבוגרים שנקראו לשמירות ולעבודות ביצורים במושבה, ביישובי הסביבה ובקו החזית
בערב ייערכו בו 2 הרצאות:
* הרצאתו של יהודה בן בסט, חוקר וכותב הספר - "ממושבת הדרים שקטה, לדרוכה ולוחמת"
* יואב רגב, מ"מארס השחור" אל יישומה ומימושה של "תוכנית ד' " – המעבר ממלחמה בלתי-סדירה אל הלחימה הסדירה, ונטילת היוזמה בידי הצד העברי במלחמת העצמאות
הערב יתקיים ביום שלישי, 8.5.2018, בשעה 19:30, בספרייה המרכזית (רח' גולדין 6),
בית קועטה, הארמון
צדוק, בן סעידה וסעדיה (הלוי) קועטה, היה אדם חרוץ ומוכשר. כבר בגיל 6 התחיל לעבוד בפרדס מילר, ובמהלך הזמן התקדם ושימש כמכונאי בפרדס והשתכר יפה. מאוחר יותר עבד כמכונאי למכונות תעשיתיות בבית חרושת "פרי פרי" (פרי תנובה), שם עבד עד גיל הפרישה, ובמקביל עבד גם בבית חרושת לקרח של משפחת דניאלי ברחוב הרצל. בין יתר עיסוקיו היה המכונאי של באר המים בשעריים, ותיקן מודדי מים לתושבי השכונה.
צדוק היה בעל פרדס קטן, במקום שהיום נמצא בית הקברות של מרמורק. במהלך הזמן רכש מגרש משלו ובנה עליו את הבית המפואר, שבמושגי אותם ימים נחשה כארמון.
דוד נדב (נדאף) מנכבדי שערים השיא את בתו שושנה לצדוק גואטה בניגוד לרצונה, אך זו ברחה ונמלטה לשרון. היא נמצאה תשושה ורעבה והסכימה לחזור לביתה רק לאחר שהובטח לה כי לא יעשה לה מאומה ותקבל גט. החתן המאוכזב קבל פיצוי נאות על מתן הגט.
בשנת 1930 נישא צדוק בשנית למינה, נולדו להם 4 בנות ובן גבריאל, ששירת בסיירת מטכ"ל, ונפל בעת שירותו הצבאי ב - 1981.
 
הארמון נמצא ברחוב מנשה קפרא 41.