הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
ראשית ימי המושבה - ערב הרצאות מיוחד !
ב - 13.9.2017 יקיים ארכיון רחובות בשיתוף עם הספרייה העירונית ערב מיוחד של הרצאות. שתי ההרצאות עוסקות בהיסטוריה המקומית של רחובות, מתוך התייחסות לפעילות הארכיון.
בהרצאה הראשונה יציג ד"ר גיל גורדון ניתוח נדיר של עסקאות מקרקעין, בו נתנו ידם כל מי שרק אפשר (כ"א קצת רימה וקצת הרוויח 😊). ההרצאה השנייה היא של צביקה תדמור, מתנדב ותיק בארכיון וחוקר היסטוריה, שיציג את נופי המושבה בציור, מתוך התייחסות למוזאון הוירטואלי באתר הארכיון. .
כולם מוזמנים ! הכניסה חופשית, מתחילים ב - 19:30
מכון איילון
מכון אֲייָלון היה מפעל מחתרתי של ארגון ההגנה לייצור תחמושת לתת מקלעי סְטֵן. המפעל הוקם בגבעת הקיבוצים, מקום הכשרה לקיבוצים לפני עלייתם לקרקע, שלא היתה מיושבת באותו זמן.
 
בשנת 1938 נרכשו בפולין מכונות ישנות  ליצור תחמושת. המכונות הגיעו ארצה בשנת 1941. האתר למפעל נמצא ליד תחנת הרכבת ברחובות, אזור שהיה מוקף במחנות צבאיים בריטיים, מתוך הנחה שהבריטים לא יחשדו בו.
במקום התיישב גרעין התיישבות של תנועת הצופים, שיכסה על פעילות המחתרת. במקום נבנו המבנים, וקבוצת הצופים א' התיישבה על הגבעה. נחצב בור עמוק, ומתחת לאדמה הוקם המבנה שאליו הוכנסו המכונות. לשם הטעָיָה הוקמו מעל המפעל מאפייה ומכבסה. על פתח הירידה למפעל הוצבה מכונת כביסה ניתנת להזזה.
 
בתקופת מלחמת הקוממיות המכון יצר כ-14 אלף כדורים ליום. בכל תקופת פעילותו יצר מכון איילון יותר משני מיליון כדורי סטן.
 
כיום ניצב במקום מוזיאון.
 
     
 
המוזיאון המציג את מלאכת יצור הכדורים