הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
רחובות במלחמה העצמאות- מוזמנים לערב השקה לספרו של יהודה בן בסט , שיתקיים ב - 8.5.2018 !
הספר עוסק בהרחבה בהיערכות האזרחית והצבאית בתקופת המלחמה. מתוארים בו המאבק בבריטים, פעולות "ההגנה" וארגוני הפורשים, האצ"ל והלח"י, כיבוש כפרי הסביבה, וההשפעה שהייתה לכל אלה על המושבה, על הצעירים שהתגייסו ולחמו בעיקר במסגרת חטיבת גבעתי, וביחידות הפלמ"ח, ועל המבוגרים שנקראו לשמירות ולעבודות ביצורים במושבה, ביישובי הסביבה ובקו החזית
בערב ייערכו בו 2 הרצאות:
* הרצאתו של יהודה בן בסט, חוקר וכותב הספר - "ממושבת הדרים שקטה, לדרוכה ולוחמת"
* יואב רגב, מ"מארס השחור" אל יישומה ומימושה של "תוכנית ד' " – המעבר ממלחמה בלתי-סדירה אל הלחימה הסדירה, ונטילת היוזמה בידי הצד העברי במלחמת העצמאות
הערב יתקיים ביום שלישי, 8.5.2018, בשעה 19:30, בספרייה המרכזית (רח' גולדין 6),
זרנוקה – יישוב יהודי מתקופת המשנה והתלמוד
במקום בו נמצאת היום שכונת קריית משה ( נקראת על שם חבר הכנסת משה חיים שפירא) היה בעבר יישוב יהודי בשם זרנוקה (מבוטא זרנוגה). זרנוק פירושו תעלת מים ויתכן כי שם המקום בא על שם ערוץ הנחל העובר במקום ונשפך אל ואדי דוראן ליד נוה גבירול.
חוקרים רבים סבורים שזרנוקה היתה היישוב היהודי ממנו יצא החכם ר' חייא בר זרנוקי, המוזכר בתלמוד הבבלי (מסכת סנהדרין, פרק ג'). במקום נמצאו חרסים מהתקופה הרומית-ביזנטית, העשויים לאמת את הסברה הנ"ל.
בתקופה הממלוכית היה זרנוקה כפר במחוז עזה וכך גם בתקופה העותומנית.

הכפר נכבש במלחמת הקוממיות על ידי גדוד 55 גבעתי. על מקום הכפר הוקמה מעברה בשם זר-נוגה, שם שלא נקלט. עם פינוי המעברה נבנתה השכונה קריית משה.

 
מכל בתי הכפר נשאר עומד רק המסגד, בשם שיח' מחמד, שהוא בניין מהתקופה הממלוכית.