הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
רבנים ראשיים ברחובות - בחירות, מינויים ואף התפטרות אחת, חקר וכתב - ד"ר יואל פיקסלר
נראה כי בשנים הראשונות תושבי המושבה הסתדרו ללא מרות רבנית מרכזית ברחובות. הרב אברהם יצחק הכהן קוק, ששימש כרב של של יפו והמושבות, עמד גם לרשות אנשי רחובות. עם השנים וגידול האוכלוסייה במושבה, הצורך ברב מקומי התחזק, ולאורך השנים שירתו את רחובות 5 רבנים ראשיים.
"מקרה מקוב"- "הזמורות היבשות"

עולי תימן, שהגיעו לרחובות החל משנת 1907, נמצאו בשנים הראשונות בתנאים כלכלים קשים. כתוצאה ממצבם הרעוע הזה, נהגו לאסוף בשדות ובכרמים של האיכרים ענפים וזמורות להסקה. חלק מהאיכרים לא ראו זאת בעין טובה אלא כגניבה ונלחמו בתופעה זו.

המקרה הידוע ביותר הוא של יונתן מקוב. בשנת 1913 הוא תפס שלוש נשים תימניות שליקטו ענפים בכרם שלו. בכעסו הרב רצה להענישן ע"י כך שיוביל אותן קשורות ברחוב הראשי של המושבה. הנשים שניסו לברוח, נתפסו ע"י הפועל הערבי של מקוב, והתהלוכה המשפילה לא נחסכה מהן.

ועד שכונת שעריים פנה לוועד המושבה כדי שיחקרו את הנושא, ובהתערבות מנהיגי הפועלים האשכנזיים (שלא אחת היו בעלי ברית לעולים מתימן), שכתבו מכתב בנושא לוועד, אכן הועמד יונתן מקוב לדין, נמצא אשם ונקנס במטבע נפוליון אחד.

במשפט לא הופיעו הנשים עצמן, אלא הן יוצגו בהצלחה ע"י אברהם הרשנזון. ברבות השנים נחקר הנושא ע"י יאיר מדאר-הלוי, והוא פרסם את שמותיהן: הדייה בת סעיד עואד', אשת שלום חריזי, ושמעה בת סעדיה קפרא, אשר סעדיה נדאף ושמעה בת סאלם מד'מון, אלמנת יוסף מדהלה.

על האירוע הזה כתב דן אלמגור את השיר "זמורות יבשות".