הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
רחובות במלחמה העצמאות- מוזמנים לערב השקה לספרו של יהודה בן בסט , שיתקיים ב - 8.5.2018 !
הספר עוסק בהרחבה בהיערכות האזרחית והצבאית בתקופת המלחמה. מתוארים בו המאבק בבריטים, פעולות "ההגנה" וארגוני הפורשים, האצ"ל והלח"י, כיבוש כפרי הסביבה, וההשפעה שהייתה לכל אלה על המושבה, על הצעירים שהתגייסו ולחמו בעיקר במסגרת חטיבת גבעתי, וביחידות הפלמ"ח, ועל המבוגרים שנקראו לשמירות ולעבודות ביצורים במושבה, ביישובי הסביבה ובקו החזית
בערב ייערכו בו 2 הרצאות:
* הרצאתו של יהודה בן בסט, חוקר וכותב הספר - "ממושבת הדרים שקטה, לדרוכה ולוחמת"
* יואב רגב, מ"מארס השחור" אל יישומה ומימושה של "תוכנית ד' " – המעבר ממלחמה בלתי-סדירה אל הלחימה הסדירה, ונטילת היוזמה בידי הצד העברי במלחמת העצמאות
הערב יתקיים ביום שלישי, 8.5.2018, בשעה 19:30, בספרייה המרכזית (רח' גולדין 6),
בית יוספזון
בית יוספזון ברחוב יעקב, היה בית המגורים הראשון שנבנה ברחובות. בנה אותו לייב יוסיסוב (ששינה את שם משפחתו ליוספזון). אבן הפינה לבית הונחה ב-ט"ו באב תר"ן (1890).
 
האסיפה הכללית הראשונה של התושבים,  נערכה  בי"ט בכסלו תרנ"א בבית יוספזון , הבית היחיד שכבר היה בנוי במושבה,  ובה נבחר הוועד הראשון.
 
הבית הוא אב טיפוס לבתים הראשונים במושבה.  הבית בנוי "דבש", אבני כורכר מלוכדים בטיט, גג רעפי מרסיי , וחומה המקיפה אותו, חלונות צרים וארוכים עם מרתף, עליית גג וחדר מגורים מרכזי גדול.
הבית נבנה בקדמת החלקה ומאחוריו חצר מלבנית ארוכה ובה עצי פרי ומשק עזר. החומה סביבו נבנתה מאבן כורכר מקומית.
 

אחד מסיפורי הפולקלור, עוסק בקביעת מיקומם של שני הבתים הראשונים במושבה, ביתם של יוספזון וקנטרוביץ'. על פי הסיפור לאחר חתימת החוזה לרכישת אדמות דוראן, ביקשה אולגה חנקין מקנטרוביץ ויוספזון ללון לילה על אדמתם, כדי לקבוע חזקה עליה. הם עלו על שתי הגבעות במרכז אדמת דוראן - קנטרוביץ עלה על הגבעה שממערב לדרך ויוספזון על הגבעה שממזרח - וצעדו זה לקראת זה. ובמקום בו שמעו זה את קריאתו של זה, עצרו וקבעו את מקום מגוריהם.

הבית נמצא ברחוב יעקב 20.
לציפייה בסרטון על הבית הראשון - לחץ כאן